28 Αυγούστου 2017
Ο Αντιπεριφερειάρχης Νήσων κ. Παναγιώτης Χατζηπέρος εκπροσώπησε την Περιφέρεια Αττικής και την Περιφερειάρχη κ. Ρένα Δούρου στις εκδηλώσεις μνήμης και τιμής «Κουντουριώτεια 2017» που πραγματοποιήθηκαν στην ΄Υδρα για το Παύλο Κουντουριώτη και κατέθεσε στεφάνι στην προτομή του Ναύαρχου.
Στην ομιλία του τόνισε ότι ο Παύλος Κουντουριώτης υπήρξε μεγάλος πατριώτης, μεγάλος Έλληνας και μεγάλος ηγέτης, ο οποίος με την απαράμιλλη τόλμη του κατάφερε να απελευθερώσει τα Ελληνικά νησιά του Αιγαίου, συνέβαλε στο μεγάλωμα της Ελλάδας και στην εδραίωση και επικράτηση του Ελληνικού Στόλου από το ‘12- ’13 στο Αιγαίο.
Η μνήμη του θα είναι αιώνια.