24 Απριλίου 2024
Εργατικό – λαϊκό αγώνα δρόμου Χαϊδάρι – Καισαριανή την Κυριακή 28 Απρίλη διοργανώνουν τα Εργατικά Κέντρο Αθήνας και Πειραιά με την υποστήριξη του ΣΕΓΑΣ, τιμώντας τη θυσία των 200 αντιστασιακών αγωνιστών στο σκοπευτήριο της Καισαριανής από τους Γερμανούς ναζί κατακτητές.
Ο αγώνας δρόμου μνήμης, τιμής αλλά και συνέχισης της πάλης, με όνομα «Για τους 200 εκτελεσθέντες στην Καισαριανή» θα ξεκινήσει από το κτίριο των μελλοθανάτων ΜΠΛΟΚ-15 εντός του Στρατοπέδου Χαϊδαρίου «ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ Α’» στις 8 π.μ. και ο τερματισμός θα γίνει στον τόπο εκτελέσεων, στο Σκοπευτήριο Καισαριανής.
Τα Εργατικά Κέντρα καλούν τα σωματεία της Αττικής, τους εργαζόμενους και τη νεολαία, αθλητικούς και άλλους μαζικούς φορείς να πάρουν μαζικά μέρος.