![Ιδρύθηκε το Σωματείο Ναυτιλιακών Πρακτόρων των νησιών](https://koinoniki.gr/wp-content/uploads/2020/07/aktoploia_3-680x365.jpg)
16 Σεπτεμβρίου 2020
To δικό τους συνδικαλιστικό όργανο απέκτησαν οι Ναυτιλιακοί Πράκτορες των νησιών, κατόπιν σχετικής διαταγής του Ειρηνοδικείου Ρόδου.
Το νέο σωματείο φέρει την επωνυμία: «ΈΝΩΣΗ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΗΣΩΝ» και έχει ως σκοπό την ενημέρωση, την πληροφόρηση, την προάσπιση του κλάδου, των τοπικών κοινωνιών και ειδικά των ακριτικών νησιών, καθώς επίσης και την απευθείας επικοινωνία με τα αρμόδια υπουργεία.
Μιλώντας στο Κανάλι Ένα και την Ιωάννα Μάζη ο πρόεδρος της Ένωσης, Αθανάσιος Πέτρου τόνισε τον συμβολισμό της επιλογής της έδρας του Σωματείου, η οποία είναι στο Καστελόριζο.