Εφημερίδα Κοινωνική

Basket League: Ανατροπή και βήμα παραμονής από Ιωνικό

Breaking News

22 Μαρτίου 2021

Ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του στην Basket League έκανε ο Ιωνικός (7-11), ο οποίος με σπουδαία ανατροπή έφτασε στο τελικό 83-76 επί της Λάρισας, στο κλειστό της Νίκαιας, για την 18η αγωνιστική.

Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, η σημερινή ήταν η 13η ήττα, με την οποία παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Με 4/6 τρίποντα, προσήλωση στην άμυνα και επιμέρους σκορ 16-1, ο Ιωνικός… προσπέρασε στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, «καθαρίζοντας» τον αγώνα στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και γράφοντας στο 36΄ το 74-64, με το οποίο «κλείδωσε» πρόωρα τη νίκη. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Χουγκάζ με 23 πόντους και 7/7 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα των 18 λαθών ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 18.
Ιωνικός-Λάρισα 83-76

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 8 (1), Πριτζέτ 4, Μαυροκεφαλίδης 15, Χόλογουελ 7 (1), Μουχαϊμίν 5 (1), Τολιόπουλος 11 (1), Χουγκάζ 23 (7/7 τρίποντα), Χόλιφιλντ 10, Κόνιαρης.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (2), Ουάσινγκτον 8 (1), Ρας 18 (6), Κώττας 8, Καμαράς 3 (1), Καμπερίδης 5 (1), Μούρτος 4, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 7, Γκόρντον 10.