Εφημερίδα Κοινωνική

Ισόπαλος ήρθε ο Εθνικός Πειραιώς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό στο ποδόσφαιρο

Breaking News

06 Μαρτίου 2016

Ένα δυνατό παιχνίδι με πάθος ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Εθνικό Πειραιώς έληξε ισόπαλο 0-0. Ο αγώνας θύμισε τις παλιές εποχές όταν οι ομάδες αγωνίζονταν στην Α΄Εθνική. Το παιχνίδι τον παρακολούθησαν 1300 θεατές και οι 150 ήταν του Εθνικού. Στο αγωνιστικό κομμάτι την πρώτη καλή ευκαιρία την δημιούργησε ο Ιωνικός στο 10’, ο Δημακάκος εκτέλεσε το πλάγιο, ο Κρητικός έπιασε την γυριστή κεφαλιά και ο Ρόβας δεν κατάφερε να πιάσει το ψαλιδάκι στην κεφαλιά του συμπαίκτη του για να ανοίξει το σκορ. Στο 16’ ο Εθνικός ξανά απειλήθηκε, αλλά ο Βουτσινάς έπιασε την κεφαλιά του Παντελίδη και λίγα λεπτά αργότερα είχε σωστή αντίδραση και απέκρουσε το σουτ του Κατσίκα. Οι «Πειραιώτες» χρειάστηκαν 21 λεπτά για να απειλήσουν την εστία του Ιωνικού. Το σουτ που επιχείρησε ο Κυριακίδης το απομάκρυνε ο Παλιγγίνης σε κόρνερ. Στο 30’ οι «Κυανόλευκοι» δημιούργησαν και άλλοι ευκαιρία με τον Βλάχο να κλέβει την μπάλα από τον Σάμιο, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ελάχιστα άουτ. Το ημίχρονο έκλεισε με την κεφαλιά του Παντελίδη να περνάει μόλις άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός και συγκεκριμένα ο Μαρτίνος στο 55΄ έκανε σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Στασινός έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή από την κεφαλιά του Παντελίδη. Στο 63’ οι «Κυανόλευκοι» στάθηκαν άτυχοι, γιατί το σουτ που έπιασε ο Μαντζώρος τράνταξε το δοκάρι της εστίας του Παλιγγίνη. Στο 66’ ο έμπειρος πορτιέρο έδιωξε το σουτ του Σουλελέ. Οι φιλοξενούμενοι στο 77΄ έμειναν με δέκα παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Στασινού (δεύτερη κίτρινη κάρτα). Ο Ιωνικός στην συνέχεια πίεζε για την νίκη, αλλά η ομάδα του Γεωργούλη κράτησε απαραβίαστη την άμυνα μέχρι τέλους.

Διαιτητές: Δημητρόπουλος, Οικονόμου-Πλάκας (Δυτικής Αττικής)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Παλιγγίνης, Παντελίδης, Δημακάκος, Προβατίδης, Κυριακίδης, Κρητικός, Σάμιος, Σιμιτσής, Ρόβας (60′ Μπερνιδάκης), Μαυρουδής, Κατσίκιας (85′ Αργυρίου).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Αλεξανδρόπουλος, Μαντζώρος, Στρατάκης, Μαρτίνος, Κατίδης (76′ Λεωνιδόπουλος), Σούφλας, Βλάχος, Παυλάκης, Σουλελές (82′ Μπένα).