![Επίσκεψη Καταλανών μαθητών και εκπαιδευτικών στο δημαρχιακό μέγαρο Κερατσινίου – Δραπετσώνας](http://koinoniki.gr/wp-content/uploads/2024/05/CATALAN1-680x365.jpg)
16 Μαΐου 2024
Στο πλαίσιο της εβδομάδας φιλοξενίας Καταλανών μαθητών και εκπαιδευτικών από το Institute Pere Ribot – Vilassar del Mar στην Ελλάδα, με οικοδεσπότες το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου πραγματοποιήθηκε σήμερα επίσκεψη τους στο Δημαρχιακό Μέγαρο Κερατσινίου – Δραπετσώνας.
Ο Δήμαρχος κος Χρήστος Βρεττάκος και η Αντιδήμαρχος Παιδείας κα Τζένη Διακάκη υποδέχτηκαν την αντιπροσωπεία στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου και συνομίλησαν με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των δύο σχολείων. Η επίσκεψη της αντιπροσωπείας ολοκληρώθηκε στο γραφείο του Δημάρχου, όπου ο Δήμαρχος αναφέρθηκε σε ένα μέρος της ιστορίας της πόλης μας, με ιδιαίτερη αναφορά στη Μάχη της Ηλεκτρικής με αφορμή έναν σχετικό πίνακα που κοσμεί το γραφείο Δημάρχου.