![Σε συνέδριο για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη συμμετείχε ο Δημήτρης Μαρκόπουλος](http://koinoniki.gr/wp-content/uploads/2024/02/μαρκοποπυλος-680x365.jpg)
22 Φεβρουαρίου 2024
Στιγμιότυπα από την ετήσια χειμερινή ολομέλεια του Οργανισμού για την Ασφάλεια & τη Συνεργασία στην Ευρώπη στη Βιέννη της Αυστρίας. Συμμετείχε ο βουλευτής Β’ Πειραιά της ΝΔ, Δημήτρης Μαρκόπουλος.
«Ως επικεφαλής της ελληνικής αντιπροσωπείας εξέφρασα την ανάγκη για ένα συνεκτικό σχέδιο στην περιοχή της νοτιοανατολικής Μεσογείου για τη μετανάστευση, στάθηκα στις ελληνικές πολιτικές, μίλησα για την ανάγκη εκπόνησης σχεδίου εξόδου από την κρίση στην Ουκρανία και τη στήριξη των ευρωπαϊκών κοινωνιών από τον αντίκτυπο αυτού του πολέμου. Η χώρα μας πάντοτε βρίσκεται δίπλα στα διεθνώς αναγνωρισμένα δίκαια».