![Γυναικοκτονία στη Σαλαμίνα: «Πώς θα πάψουμε να μετράμε θύματα»](http://koinoniki.gr/wp-content/uploads/2023/10/viassmos-kopela-xeri-680x365.jpg)
07 Δεκεμβρίου 2023
Η ανακοίνωση της παράταξης «ΑλλάΖΟΥΜΕ τον Πειραιά για όλους & όλες»- Γιώργος Γαβρίλης: «Ακόμα μια γυναικοκτονία στην Σαλαμίνα, η αστυνομία και η γειτονιά γνώριζε κι όμως ο δολοφόνος ανενόχλητος προκάλεσε τον ακαριαίο θάνατο της γυναίκας.
Για να πάψουμε να μετράμε θύματα, απαιτείται η επικαιροποίηση του νομικού πλαισίου, η ευαισθητοποίηση και η αφύπνιση της κοινωνίας. Η Τοπική Αυτοδιοίκηση μπορεί να δώσει ουσιαστική βοήθεια σε όλα τα επίπεδα, τόσο στο επίπεδο της ευαισθητοποίησης, όσο και με την δημιουργία κατάλληλων δομών, ασκώντας πολιτικές αντιμετώπισης της έμφυλης βίας».