Εφημερίδα Κοινωνική

40ος Μαραθώνιος: 20.000 κόσμου έτρεξε στα 10 χλμ – Σταμούλης και Μαρινάκου οι νικητές

11 Νοεμβρίου 2023

Άνοιξε σήμερα η «αυλαία» του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας με την προγραμματισμένη τελετή έναρξης στον Τύμβο του Μαραθώνα.

Η αρχή έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (12/11) στις 17.00 με τα 10 χλμ., ενώ λίγο αργότερα (18.30) δόθηκε η εκκίνηση του πρώτου αγώνα που αφορά μόνο στην Πανεπιστημιακή κοινότητα.

Στο 10άρι των ανδρών, ο Νίκος Σταμούλης επικράτησε και «έκοψε» πρώτος την κορδέλα στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Με χρόνο 31:19 o 21χρονος πρωταθλητής αναδείχθηκε νικητής, όσο ο Γιώργος Σταμούλης (AΟ Παλαιού Φαλήρου) τον ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 31:34 ενώ ο Τσέχος Γιάνις Μάτς τερμάτισε τρίτος με 33:41.

Νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο Γιώργος Σταμούλης και ακολούθησε ο Μανώλης Πουρίκας (ΓΣ Νίκη Βύρωνα) με 32.06 και στην τρίτη ο Αλέξανδρος Σούκουλης (Παναξιακός) 32.23.