Εφημερίδα Κοινωνική

Σημαντική νίκη των ΦΙΛΑΘΛΩΝ επι του ΕΡΜΗ με 1-0 στον Κορυδαλλό!

02 Μαρτίου 2022

Πολύ μεγάλο «διπλό» παραμονής πέτυχαν σήμερα οι ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΠΕΙΡΑΙΑ, αφού το γκολ του Ζόγκα στο 50′ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Θοδωρή Ντέμου, που σε γενικές γραμμές στάθηκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχασε περισσότερες ευκαιρίες, και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση…

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο με λιγοστές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ με τον Μαθιουδάκη στο 15′, τον Τσέλα στο 26′ και στο 36′, και τον Θεοδωρόπουλο στο 44′, στη μεγαλύτερη ίσως ευκαιρία του πρώτου μέρους! Η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 29′ όταν παραλίγο ο Ποτουρίδης να σκοράρει με κεφαλιά… εις βάρος της ομάδας του!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΦΙΛΑΘΛΟΙ μπήκαν και πάλι πιο δυνατά, στο 49′ είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Τσέλα, και στο επόμενο λεπτό ο Ζόγκα πέτυχε με σουτ το 0-1 μετά από σέντρα του Βάρσου! Ο ΕΡΜΗΣ προσπάθησε από εκεί και πέρα να αντιδράσει, αλλά το μόνο που πέτυχε ήταν να χάσει μια καλή ευκαιρία στο 57′ με τον Νίσι. Αντίθετα, οι ΦΙΛΑΘΛΟΙ ήταν εκείνοι που έχασαν στο τέλος τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, πρώτα με τον Μαθιουδάκη στο 62′ και τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι με τον Θεοδωρόπουλο, που ανάγκασε τον Κομπορόζο σε πολύ μεγάλη απόκρουση! Ο διαιτητής Γιάννης Γιανναράκης, που είχε βοηθούς τους Νίκο Μητάκο και Χρήστο Παρισσόπουλο, σφύριξε τη λήξη μετά από πεντάλεπτη καθυστέρηση, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει περιχαρείς τους φιλοξενούμενους και κατηφείς τους γηπεδούχους του Άρη Τσαγδή…