Εφημερίδα Κοινωνική

ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ vs ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: 0-3 / Αναλυτικό ρεπορτάζ από την Κοινωνική

Breaking News

15 Δεκεμβρίου 2021

Μεγάλη εμφάνιση για την ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΝΤΙΩΝ του Σταύρου Τζαναβάρα που πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα μιας σκληροτράχηλης και δυσκολοκατάβλητης ομάδας, όπως ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ του Διονύση Κατραμάδου, με σκορ 0-3! Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Σαπαλίδης (24′, 36′) και Ηλιάδης (66′) που ήταν και οι καλύτεροι παίκτες του γηπέδου…

Το παιχνίδι ήταν πολύ γρήγορο και δυναμικό από το πρώτο λεπτό, αλλά μέχρι το 20′ δεν είχε δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας ήταν ένα σουτ του Γκιάτη για τους γηπεδούχους στο 20ό λεπτό. Όμως στο 24′ ο Σαπαλίδης ήταν αυτός που με ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ (και τα δεδομένα του αγώνα) για την ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΝΤΙΩΝ!
Στο 30′ ο Σάββας Ηλιάδης είχε ένα καλό χτύπημα φάουλ, ο Μπόγρης απείλησε στο 34′ για τον ΗΡΑΚΛΗ, και στο επόμενο λεπτό πάλι ο Ηλιάδης έχασε τρομακτική ευκαιρία! Τελικά, εκ νέου ο Σαπαλίδης το επόμενο λεπτό έκανε το 0-2, και το παιχνίδι έγειρε για τα καλά υπέρ των φιλοξενούμενων πριν καλά καλά τελειώσει το πρώτο ημίχρονο…
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά και έχασαν καλή ευκαιρία στο 47′ με τον Ηλιάδη. Στο 58′ «απάντησε» ο Γκιάτης για τον ΗΡΑΚΛΗ, και στο 60′ ο Ηλιάδης έχασε νέα εκπληκτική ευκαιρία! Όμως το γκολ που πέτυχε ο ίδιος παίκτης στο 66′ ήταν ακόμα πιο εκπληκτικό! Με ατομική προσπάθεια και πλασέ στο «Γ» έγραψε μέσα σε αποθέωση το τελικό 0-3 για τους Πόντιους! Μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής το τέλος του αγώνα που έφερε την ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΝΤΙΩΝ στα προημιτελικά του κυπέλλου, η μόνη ευκαιρία που χάθηκε ήταν (πάλι) με τον Ηλιάδη στο 82ο λεπτό..
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Αντώνης Τραϊφόρος, με βοηθούς τους Ιορδάνη Καράκελλε και Παναγιώτη Γκολέ.