Εφημερίδα Κοινωνική

ΑΜΦΙΑΛΗ vs ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 1-0 / Αναλυτικό ρεπορτάζ από την Κοινωνική

Breaking News

04 Δεκεμβρίου 2021

Ένα πολύ καλό παιχνίδι παρακολουθήσαμε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Νίκαιας μεταξύ της πρωτοπόρου ΑΜΦΙΑΛΗΣ και του δυνατού ΗΡΑΚΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ, με το παιχνίδι να τελειώνει με νίκη 1-0 για τους «γηπεδούχους» και να προσφέρει πλούσιο θέαμα!

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν δυνατά οι «φιλοξενούμενοι» που είδαν μόλις στο 8′ το απ” ευθείας φάουλ του Γκιάτη να αποκρούεται πολύ δύσκολα από τον Παγώνη!
Μετά το πρώτο τέταρτο όμως οι Αμφιαλιώτες πήραν την πρωτοβουλία και μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Ρούπι στο 18′ και στο 43′, ενώ τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο Επιτροπάκης στο 33′ όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε μέσα από την μεγάλη περιοχή έκοψαν τελευταία στιγμή τα πόδια των αμυντικών!
Έτσι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μπήκαν στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0…
Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ο γρήγορος ρυθμός και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ομάδα την μεγάλη ευκαιρία. Στο 57′ ο Νέλα είχε ένα πολύ καλό σουτ για την ΑΜΦΙΑΛΗ που απέκρουσε ο Κατσικώστας, ενώ στο 60′ ο Ντομπρίν παραλίγο να σκοράρει από την μεγάλη περιοχή!
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με δυνατές μάχες σώμα με σώμα, και φαινόταν να κερδίζει όποιος πετύχαινε πρώτος γκολ. Τελικά ο Δανασής ήταν αυτός που το πέτυχε για την ΑΜΦΙΑΛΗ στο 84′ όταν εκμεταλλεύτηκε σύγχυση της άμυνας του ΗΡΑΚΛΗ και με σουτ από αριστερά έγραψε το τελικό 1-0 σε ένα χρονικό σημείο που οι φιλοξενούμενοι είχαν πιστέψει στην ισοπαλία…
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιώργος Μπαλαχούτης, με βοηθούς τον Κωνσταντίνο Στεφάνου και τον Χρήστο Μπόλλα.