![Πορεία κατοίκων Πειραϊκής](http://koinoniki.gr/wp-content/uploads/2020/07/POREIA-680x365.jpg)
Την Πέμπτη 23 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στην πλ. Κοραή του Πειραιά συγκέντρωση των κατοίκων της Πειραϊκής και μετέπειτα πορεία στο αρχαιολογικό μουσείο του Πειραιά (Χαριλάου Τρικούπη), ενάντια στα σχέδια της Cosco για την επέκταση του Νοτίου προβλήτα Κρουαζιέρας. Στη συγκέντρωση της πλατείας έγιναν δύο σύντομες ομιλίες, όπου μεταξύ των παρευρισκομένων διακρίναμε: τους Δημοτικούς Συμβούλους Πειραιά: Θανάση Διαβολάκη και Δημήτρη Γκερλέ, την Κοινοτική Σύμβουλο Δήμητρα Βήνη, τον πρώην Αντιδήμαρχο Γιάννη Σπυράκη, τον επιχειρηματία Βασίλη Σαβράμη, τον Αντιναύαρχο ε.α. Νίκο Αρτεμάκη, καθώς και τους: Γιώργο Βαγιάκη, Παναγιώτη Δόκο, κ.α.
Αμέσως μετά ακολούθησε πορεία στο αρχαιολογικό μουσείο Πειραιά όπου έγιναν δύο θυροκολλήσεις στην εξώπορτα του μουσείου. Η μια απευθυνόταν στην υπουργό πολιτισμού και η άλλη ήταν η διαμαρτυρία των κατοίκων. Τα μέτρα της αστυνομίας ήταν διακριτικά και αποτελεσματικά. Επόπτης ήταν ο αναπληρωτής της Δ.Α.Π. Βασίλης Λάππας.