Εφημερίδα Κοινωνική

Παγκόσμιο Κύπελλο 2018: Όσα πρέπει να γνωρίζετε για το Μουντιάλ και το doodle της Google

Παγκόσμιο Κύπελλο 2018: Όσα πρέπει να γνωρίζετε για το Μουντιάλ και το doodle της Google
14 Ιουνίου 2018

Σήμερα ξεκινά το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 με την αναμέτρηση της Ρωσίας με την Σαουδική Αραβία και η Google το γιορτάζει με ένα Doodle.

Μετά από τετραετή αναμονή, οι ποδοσφαιρόφιλοι… μετρούν ώρες για την έναρξη της κορυφαίας γιορτής.

Σήμερα το απόγευμα (18:00) στο Luzhniki Stadium της Μόσχας, ο Αργεντινός, Νέστορ Πιτάνα, θα σφυρίξει για το εναρκτήριο λάκτισμα του Μουντιάλ, που για έναν μήνα θα κρατήσει καρφωμένους στις τηλεοράσεις, δισεκατομμύρια ανθρώπων.

Λίγο νωρίτερα, ο Ρονάλντο, ο Βρετανός τραγουδιστής, Ρόμπι Γουίλιαμς και η Ρωσίδα σοπράνο, Αϊντα Γκαριφούλινα, θα είναι οι πρωταγωνιστές στην τελετή έναρξης, μπροστά στους 80.000 θεατές που αναμένεται να κατακλύσουν το γήπεδο.

Και τους 64 αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας του 2018 τους μεταδίδει η ΕΡΤ.

Η «οικοδέσποινα» Ρωσία υποδέχεται την Σαουδική Αραβία στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου.

Στο τουρνουά συμμετέχουν 32 εθνικές ομάδες, οι οποίες περιλαμβάνουν 31 ομάδες που προέκυψαν μέσω προκριματικών αγώνων και της αυτομάτως προκρινόμενης διοργανώτριας χώρας.

Συνολικά 64 αγώνες θα πραγματοποιηθούν σε 12 γήπεδα, που βρίσκονται σε 11 πόλεις. Ο τελικός θα λάβει χώρα στις 15 Ιουλίου 2018 στο στάδιο Λουζνικί της Μόσχας.

Ο νικητής του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2018 προκρίνεται αυτόματα στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών του 2021.

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων του Μουντιάλ

Πέμπτη 14/6 18:00 Ρωσία – Σαουδική Αραβία ΕΡΤ1

Παρασκευή 15/6 15:00 Αίγυπτος – Ουρουγουάη ΕΡΤ1

Παρασκευή 15/6 18:00 Μαρόκο – Ιράν ΕΡΤ1

Παρασκευή 15/6 21:00 Πορτογαλία – Ισπανία ΕΡΤ1

Σάββατο 16/6 13:00 Γαλλία – Αυστραλία ΕΡΤ1

Σάββατο 16/6 16:00 Αργεντινή – Ισλανδία ΕΡΤ1

Σάββατο 16/6 19:00 Περού – Δανία ΕΡΤ1

Σάββατο 16/6 22:00 Κροατία – Νιγηρία ΕΡΤ1

Κυριακή 17/6 15:00 Κόστα Ρίκα – Σερβία ΕΡΤ1

Κυριακή 17/6 18:00 Γερμανία – Μεξικό ΕΡΤ1

Κυριακή 17/6 21:00 Βραζιλία – Ελβετία ΕΡΤ1

Δευτέρα 18/6 15:00 Σουηδία – Νότια Κορέα ΕΡΤ1

Δευτέρα 18/6 18:00 Βέλγιο – Παναμάς ΕΡΤ1

Δευτέρα 18/6 21:00 Τυνησία – Αγγλία ΕΡΤ1

Τρίτη 19/6 15:00 Κολομβία – Ιαπωνία ΕΡΤ1

Τρίτη 19/6 18:00 Πολωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1

Τρίτη 19/6 21:00 Ρωσία – Αίγυπτος ΕΡΤ1

Τετάρτη 20/6 15:00 Πορτογαλία – Μαρόκο ΕΡΤ1

Τετάρτη 20/6 18:00 Ουρουγουάη – Σ. Αραβία ΕΡΤ1

Τετάρτη 20/6 21:00 Ιράν – Ισπανία ΕΡΤ1

Πέμπτη 21/6 15:00 Δανία – Αυστραλία ΕΡΤ1

Πέμπτη 21/6 18:00 Γαλλία – Περού ΕΡΤ1

Πέμπτη 21/6 21:00 Αργεντινή – Κροατία ΕΡΤ1

Παρασκευή 22/6 15:00 Βραζιλία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ1

Παρασκευή 22/6 18:00 Νιγηρία – Ισλανδία ΕΡΤ1

Παρασκευή 22/6 21:00 Σερβία – Ελβετία ΕΡΤ1

Σάββατο 23/6 15:00 Βέλγιο – Τυνησία ΕΡΤ1

Σάββατο 23/6 18:00 Νότια Κορέα – Μεξικό ΕΡΤ1

Σάββατο 23/6 21:00 Γερμανία – Σουηδία ΕΡΤ1

Κυριακή 24/6 15:00 Αγγλία – Παναμάς ΕΡΤ1

Κυριακή 24/6 18:00 Ιαπωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1

Κυριακή 24/6 21:00 Πολωνία – Κολομβία ΕΡΤ1

Δευτέρα 25/6 17:00 Ουρουγουάη – Ρωσία ΕΡΤ1

Δευτέρα 25/6 17:00 Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος ΕΡΤ2

Δευτέρα 25/6 21:00 Ισπανία – Μαρόκο ΕΡΤ1

Δευτέρα 25/6 21:00 Ιράν – Πορτογαλία ΕΡΤ2

Τρίτη 26/6 17:00 Δανία – Γαλλία ΕΡΤ1

Τρίτη 26/6 17:00 Αυστραλία – Περού ΕΡΤ2

Τρίτη 26/6 21:00 Νιγηρία – Αργεντινή ΕΡΤ1

Τρίτη 26/6 21:00 Ισλανδία – Κροατία ΕΡΤ2

Τετάρτη 27/6 17:00 Νότια Κορέα – Γερμανία ΕΡΤ1

Τετάρτη 27/6 17:00 Μεξικό – Σουηδία ΕΡΤ2

Τετάρτη 27/6 21:00 Σερβία – Βραζιλία ΕΡΤ1

Τετάρτη 27/6 21:00 Ελβετία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ2

Πέμπτη 28/6 17:00 Σενεγάλη – Κολομβία ΕΡΤ1

Πέμπτη 28/6 17:00 Ιαπωνία – Πολωνία ΕΡΤ2

Πέμπτη 28/6 21:00 Αγγλία – Βέλγιο ΕΡΤ1

Πέμπτη 28/6 21:00 Παναμάς – Τυνησία ΕΡΤ2

Σάββατο 30/6 17:00 Φάση των «16»ΕΡΤ1

Σάββατο 30/6 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Κυριακή 1/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Κυριακή 1/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Δευτέρα 2/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Δευτέρα 2/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Τρίτη 3/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Τρίτη 3/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Παρασκευή 6/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Παρασκευή 6/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 7/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 7/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Τρίτη 10/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1

Τετάρτη 11/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 14/7 17:00 Μικρός τελικός ΕΡΤ1

Κυριακή 15/7 18:00 Τελικός ΕΡΤ1


Σχετικά άρθρα

Τελευταια

Swiffy Output
Εφημερεύοντα Φαρμακεία ΑΤΤΙΚΗΣ