Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στον αίθριο χώρο του κτιρίου του Αρχηγείου Λ.Σ. – ΕΛ.ΑΚΤ., η εκδήλωση εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου με παρουσία του Υπουργού Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Θοδωρή Δρίτσα, του Πανοσιολογιότατου Αρχιμανδρίτη κ.κ. Νύμφωνα Καπογιάννη εκ μέρους της Μητρόπολης Πειραιά, του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου κ. Ιωάννη Θεοτοκά, του Γενικού Γραμματέα Λιμένων Λιμενικής Πολιτικής και Ναυτιλιακών Επενδύσεων κ. Χρήστου Λαμπρίδη και των Υπαρχηγών του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής Αντιναυάρχου Λ.Σ. ΚΛΙΑΡΗ Θεόδωρου και Αντιναυάρχου Λ.Σ. ΜΠΑΡΚΑΤΣΑ Γεωργίου.
Στην τελετή παρέστησαν επίσης οι βουλευτές Α΄ Πειραιώς ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Σταματάκη Ελένη, Β΄ Πειραιώς Ανεξάρτητων Ελλήνων Καμμένος Δημήτριος και Β’ Πειραιώς Ένωσης Κεντρώων Μεγαλοοικονόμου Θεοδώρα, ο Δήμαρχος Πειραιά Μώραλης Ιωάννης, η λοιπή στρατιωτική ηγεσία και πολιτικοί υπάλληλοι του Υπουργείο, καθώς και εκπρόσωποι των στρατιωτικών και δικαστικών αρχών του Πειραιά και της Ναυτιλιακής Κοινότητας.
Δείτε τις φωτογραφίες: