Εφημερίδα Κοινωνική

Έτοιμη για την Γ΄Εθνική η Προοδευτική

Breaking News

15 Μαΐου 2016

Επίπεδο Super League ήταν ο σημερινός αγώνας των μπαράζ για την Γ΄ Εθνική ανάμεσα στην Προοδευτική και το Αιγάλεω. Για την ιστορία η «Προο» ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς νίκησε με 4-1 τους «Αιγαλεώτες». Οι «Βυσσινί» έκαναν το πρώτο βήμα για την Γ” Εθνική. Το γήπεδο είχε 2 χιλιάδες θεατές μόνο φίλαθλοι της Προοδευτικής.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «Κορυδαλιώτες» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6΄οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ, αλλά η σέντρα σουτ του Ατματζίδη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Τριανταφύλλου. Η «Προο» λίγα λεπτά αργότερα έφτασε πιο κοντά στο γκολ, αλλά ο Μαναριώτης καθυστέρησε να κάνει το σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή και οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν. Η πίεση από την ομάδα του Βασίλη Σπάθα επέφερε καρπούς και στο 20′ άνοιξε τον χορό τον γκολ. Ο Τζανέτος έκανε την πάσα ασίστ στον Ατματζίδη και εκείνος με ένα καλοζυγισμένο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τριανταφύλλου. Η ένταση σε ένα τέτοιο παιχνίδι ήταν αναμενόμενη και δεν έλειψαν οι εντάσεις. Ο Ρούσσος κλώτσησε τον Κουσούρη και ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα, με τον παίκτη να μην δέχεται την απόφαση του διαιτητή.Οι φιλοξενούμενοι λίγα λεπτά αργότερα είδαν και τον Λοϊζίδη να διαμαρτύρεται για χέρι έξω από την περιοχή του Μένιου.
Η Προοδευτική έλεγχε πλήρως τον αγώνα και σε μια ανυποψίαστη φάση δέχτηκε γκολ στο 38′. Ο Πασσάς με σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή νίκησε τον Μένιο και ισοφάρισε για την ομάδα του. Η Προοδευτική δεν ήθελε να πάει στα αποδυτήρια με το 1-1 και στο 43΄διπλασίασε τα τέρματα της με τον Τζανέτο. Ο Έλληνας παίκτης εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του και με αδύναμο σουτ νίκησε τον Τριανταφύλλου, που είχε ευθύνη για το τέρμα που δέχτηκε η ομάδα του.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν παράπονα στο διαιτητή για ρίψη αντικειμένων, αλλά το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Στο 54′ ο Ατματζίδης έκανε το 3-1. Κάπου εκεί όλα έμοιαζαν ότι έχουν τελειώσει για το Αιγάλεω κάτι που φάνηκε δέκα λεπτά αργότερα όταν δέχτηκε και το τέταρτο γκολ. Ο Ατματζίδης με υπέροχη πάσα βρήκε τον Ζελέκου και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο. Το μόνο μείον για τους «Κορυδαλιώτες» είναι ότι, στο επόμενο παιχνίδι με τον Άγιο Ιερόθεο δεν θα έχουν στην διάθεση τους τον Γιακούπη, ο οποίος στο 88′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

prooeftiki2proodftiki1

Προοδευτική: Μένιος, Κουσουρής, Μύρκος, Ζίζηλας, Παπανικόλας, Μπέλερης (70’ Σαμαράς), Γιακούπι, Ζαχαράτος (76’ Τσίτσης λ.τρ.), Μαναριώτης (61’ Ζελέκου), Τζανέτος, Ατματσίδης

Αιγάλεω: Τριανταφύλλου, Παπουτσής, Τζαφεράκης, Κωνσταντόπουλος, Μηλιώνης (69’ Θεμελίδης), Παπαθανασίου, Λοϊζίδης (57’ Μεχμέτογλου), Σταύρου, Ρούσσος (57’ Koντίζας), Πασσάς, Κοκιναράς