Εφημερίδα Κοινωνική

Έκανε το νταμπλ η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού

Breaking News

25 Απριλίου 2016

Μια ονειρική σεζόν τελείωσε για το γυναικείο μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «Ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το νταμπλ. Για την ιστορία η ομάδα της Καπογιάννη νίκησε τον Παναθηναϊκό με 38-50 και έκανε το 4-0 στις αναμετρήσεις με τις «Πράσινες». Στο παιχνίδι δεν έλειψαν τα επεισόδια. Ο αγώνας διεκόπη για 45 λεπτά στα 5′ 33 για τέλος του αγώνα. Όταν η αποστολή των φιλοξενούμενων έφυγε τρέχοντας στα αποδυτήρια, έπειτα από ρίψη αντικειμένων από φίλους του Παναθηναϊκού στον πάγκο του Ολυμπιακού. Οι διαιτητές διάταξαν να εκκενωθεί το κλειστό γήπεδο για να συνεχιστεί ο αγώνας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας έμεινε σε χαμηλό σκορ και οι δύο ομάδες μέχρι το πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ. Οι «Πράσινες» σούταραν πίσω από τα 6,75 με το απογοητευτικό 10% 1/10 τρίποντα ως το 15′ κόντρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα του παρά την πίεση των γηπεδούχων. Η ομάδα του Πρέκα πέρασε για λίγο μπροστά στο σκορ (24-23 17′ 55), όμως η Κριστόφερσον πέτυχε συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά και έκανε το 24-27.
Στην τρίτη περίοδο οι «Ερυθρόλευκες» επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με +15 (26-41, 30′ 40) με την Μπόνη. Ο Παναθηναϊκός και στην τρίτο δεκάλεπτο συνέχιζε να σουτάρει με άσχημα ποσοστά. Ο αγώνας διεκόπη στο 5′ 33 πριν το τέλος όταν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού άρχισαν να πετάνε αντικείμενα στο πάγκο των φιλοξενούμενων. Νωρίτερα ο διαιτητής Γκόντας είχε προειδοποιήσει τους ανθρώπους του «Τριφυλλιού” για τα υβριστικά συνθήματα που ακούγονταν κατά του προέδρου του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Μιχάλη Κουντούρη.
Οι διαιτητές εξήγησαν ότι για να ξανά αρχίσει το ματς πρέπει να εκκενωθεί το γήπεδο, αλλιώς θα υπάρξει οριστική διακοπή σε βάρους των γηπεδούχων. Το γήπεδο άδειασε και ο τελικός άρχισε μετά από 45 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Ερυθρόλευκες κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος και επικράτησαν με 38-50.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-27, 26-39, 38-50.

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6 (1), Αυτζή, Αλμπάνεζ 7, Λύμουρα, Σλούκα, Δίελα 3 (3), Πατεράκη, Παντέλη 2, Ντέλβα 12 (13ριμπ.), Κυριακοπούλου 8 (2).

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Σταμάτη 11 (3), Μπόνη 6, Χατζηνικολάου 1 (8ριμπ., 7 λάθη), Μπαλτά 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 10 (11 ριμπ.), Κοσμά, Παπαμιχαήλ, Κριστόφερσον 13 (10ριμπ.).