Εφημερίδα Κοινωνική

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος στο γυναικείο μπάσκετ

Breaking News

20 Μαρτίου 2016

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε άλλη μια κούπα για την σεζόν 2015-2016. Αυτή την φορά στο γυναικείο μπάσκετ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος νικώντας τον Παναθηναϊκό με 60-63. Η ομάδα της Καπογιάννη δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρισκόταν από νωρίς πίσω στο σκορ. Η Τζόνσον, η οποία ήταν MVP του τελικού και πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο συμπλήρωσε 3 φάουλ.
Η ανατροπή για τις «Ερυθρόλευκες» ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο που έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 14-2 και βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 35-39. Η Τζόνσον με τρίποντο διαμόρφωσε το 43-48. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι με τα τρίποντα της Κυριακοπούλου 54-55. Η κρίσιμη φάση έγινε 30 δεύτερα πριν το τέλος, όταν η Σταμάτη αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η Τζόνσον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε για δύο κάνοντας το σκορ 58-63. Η ομάδα του Παπαδόπουλο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 60-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63.

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2, Σλούκα, Δίελα 3, Λύμουρα 11, Πατεράκη, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18 (4).

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Μπαλτά, Χαλιβέρα 10 (2), Τζόνσον 15, Κοσμά 3 (1),