Εφημερίδα Κοινωνική

Το αντρικό βόλεϊ του Ολυμπιακού έφυγε με νίκη από την Ορεστιάδα

Breaking News

16 Ιανουαρίου 2016

Το αντρικό βόλεϊ του Ολυμπιακού νίκησε την Ορεστιάδα με 3-0 σετ. Οι «Πειραιώτες», έπειτα από αυτή τους την νίκη, είναι πρώτη με έναν αγώνα παραπάνω από την Κηφισιά. Οι «Ερυθρόλευκοι», δεν δυσκολεύτηκαν αρκετά παρά μόνο στο πρώτο σετ. Όταν η Ορεστιάδα ισοφάρισε σε 20-20, αλλά με καθοριστικούς πόντους του Έγκλεσκαλνς, Σπίνου και με τα λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι, ο Ολυμπιακός κατάφερε και ξέφυγε 23-20 και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός, είχε συνέχεια την διαφορά 2-3 πόντων και με το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ άνοιξε την διαφορά χάρις τα μπλοκ του Σπίνου και του Σουλτανόπουλου. Το τρίτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι το 9-8, αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός, έλεγχε το παιχνίδι και πήρε το σετ χωρίς να φτάσει στα όρια του.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 19-25, 21-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας, Αμπουίλα, Μίλιτς, Βουκασίνοβιτς, Ριζόπουλος, Καρντόσο -λ/ Κωνσταντινίδης -λ, Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Αντωνιάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος, Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς, Κοκκινάκης, Τσουκ, Σπίνου -λ/ Ταμπουρατζής -λ, Σακόγλου, Στιβαχτής.