H Hellenic Seaplanes βάζοντας και την Περιφέρεια Πελοποννήσου στο δίκτυο των υδατοδρομίων ορίστηκε ανάδοχος της διαδικασίας αδειοδότησης του υδατοδρομίου της Καλαμάτας.
Η Hellenic Seaplanes θα προχωρήσει με γρήγορα βήματα για την κατάθεση του φακέλου αδειοδότησης του υδατοδρομίου Καλαμάτας, έτσι ώστε να προλάβει να ενταχθεί ως προορισμός στην επόμενη τουριστική περίοδο του 2016.
Η Καλαμάτα, όπως όλα δείχνουν, θα αποκτήσει την πρώτη άδεια υδατοδρομίου στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, δημιουργώντας και την κεντρική βάση του δικτύου στην Πελοπόννησο, όπου θα ξεκινούν δεκάδες προορισμοί. Σε δήλωσή του ο δήμαρχος Π. Νίκας ανέφερε ότι το υδροπλάνο, μεταξύ άλλων, «θα συμβάλει στο να προσελκύσουν περισσότερες τουριστικές δραστηριότητες, αλλά και στη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας».