Εφημερίδα Κοινωνική

Άπιαστη η Προοδευτική

Breaking News

09 Νοεμβρίου 2015

Η Προοδευτική κατάφερε και έφυγε με διπλό από την Αίγινα. Ο αγώνας έληξε 2 – 0 υπέρ της «Προο». Σκόρερ των δύο τερμάτων ήταν ο (Ποτουρίδης 49’ και ο Γιακούπι 61΄). Ο αγώνας παρακολουθήθηκε από 1000 άτομα από του οποίους 200 ήταν της Προοδευτικής. Οι παίκτες της ΑΕ Αιγίνης προσπάθησαν μέχρι το τέλος για να πάρουν θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφεραν. Επίσης η ομάδα του Κ. Γκοβερίνου είχε παράπονα από την διαιτησία.

Οι παίκτες δήλωσαν τα εξής:

Ο παίκτης της Α.Ε Αιγίνης Διονύσης Γιαννούλης δήλωσε: «Σίγουρα ήταν ένα παιχνίδι που δεν άξιζε να χάσουμε, κρατήσαμε όσο μπορούσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Η Προοδευτική δεν έκανε ούτε κλασσική φάση για γκολ ενώ εμείς είχαμε. Ωστόσο στο πρώτο γκολ που μπήκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν εμείς είμασταν ακόμα παγωμένοι από την ανάπαυλα χάσαμε τον ρυθμό μας, ανοιχτήκαμε και δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα. Ωστόσο αν κρατάγαμε λίγο ακόμα στο δεύτερο θα μπορούσαμε να παίρναμε την ισοπαλία ή να χτυπήσουμε στην αντεπίθεση και να πέτυχουμε εμείς τα γκολ. Στην ερώτηση αν θεωρεί ότι η διαιτησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα απάντησε. «Σίγουρα η διαιτησία μας επηρέασε και δεν μας άφησε να παίξουμε όσο δυνατά θέλαμε, λόγω ότι φορτωθήκαμε νωρίς με κίτρινες κάρτες οι οποίες ήταν πολύ άδικες. Την στιγμή που η ομάδα της Προοδευτικής δεν πήρε καμία κίτρινη και εμείς θα πρέπει να προβληματιστούμε και να αναρωτηθούμε τι έγινε».

Ο ποδοσφαιριστής της Προοδευτικής Παναγιώτης Ζίζηλας δήλωσε: «Είμαστε δικαιωμένοι από το παιχνίδι 100%. Ελέγχαμε όλο το παιχνίδι, δεν απειληθήκαμε εκτός από δύο φάσεις. Αν είχαμε καλύτερη τελική προσπάθεια θα είχε αυξηθεί το σκορ αλλά είμαστε ικανοποιημένοι και με το 2-0».

Στην συνέχεια ο προπονητής της Προοδευτικής Βασίλης Σπάθας δήλωσε: «Νομίζω πως ήταν δίκαιοι επικράτηση της ομάδα μας, είχαμε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο δεν το μετουσιώσαμε σε γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε λίγο ποιο σοβαροί και αποδείξαμε ότι είμαστε καλύτερη ομάδα. Αν είμασταν ποιο ουσιαστική θα είχαμε βάλει περισσότερα γκολ θα φεύγαμε με ένα σκορ 3-0 ή 4-0 όμως αυτό δεν πραγματοποιήθηκε και παραλίγο να δεχθούμε ένα γκολ σε αντεπίθεση. Νομίζω ότι η διαιτησία ήταν πάρα πολύ καλή ο καθένας την βλέπει από την πλευρά του και πιστεύω ότι θα μπορούσε να είχε δώσει και ένα πέναλτι υπέρ της ομάδας μου.

Συνθέσεις:

ΑΙΓΙΝΑ: Μπακόμητρος Κ., Τζιώτης, Κάτσας, Πάλλης, Παπαδόπουλος, Τσάνης (71’ Μαργαρώνης), Πασχάλης (56’ Ρούσσος), Γιαννούλης, Κουβάτσος , Μπακόμητρος Ν,.( 60΄Ντραγκότι) , Τρίμπος.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μένιος, Σαμαράς (73’ Μύρκος), Κουσουρής, Ζίζηλας, Παπανικόλας, Ανδράλας (76’ Χίσο), Γιακούπι, Μπέλερης, Ποτουρίδης, Ζαχαράτος, Ζελέκος (62’ Δηλαβέρης)