Το Διοικητικό Συμβούλιο του Οδοντιατρικού Συλλόγου Πειραιά ευχαριστεί θερμά τα μέλη του για τη συμβολή τους στην ανάσχεση της ανθρωπιστικής κρίσης αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάει ο λαός μας. Σε ανακοίνωσή της η πρόεδρος Μαρία Μενενάκου αναφέρει τα εξής:
«Οι ελεύθεροι επαγγελματίες οδοντίατροι και οι συνάδελφοι του ΠΕΔΥ που απασχολούνται σε ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες, με περίσσευμα αγάπης και ανθρωπιάς, ακολουθούν εθελοντικές δράσεις πρόληψης και θεραπείας προσφέροντας τις υπηρεσίες τους σε συνανθρώπους που έχουν μεγαλύτερη ή μικρότερη ανάγκη . Επίσης οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αυτούς τους ιδιώτες οδοντιάτρους όπου παρά την δύσκολη οικονομική συγκυρία ανοίγουν τις πόρτες των ιατρείων τους και προσφέρουν δωρεάν ή κάτω του κόστους υπηρεσίες σε ασθενείς που δεν μπορούν να ανταποκριθούν ούτε στις εξευτελιστικά υποτιμημένες χρεώσεις. Καθημερινά γινόμαστε κοινωνοί περιπτώσεων όπου γιατροί καλύπτουν με δικά τους έξοδα ακόμα και την φαρμακευτική αγωγή των ασθενών . Ο οδοντιατρικός κλάδος ποτέ δεν αποτέλεσε προνομιακή τάξη , είμαστε στην συντριπτική πλειοψηφία ελεύθεροι επαγγελματίες και κρινόμαστε καθημερινά από την ίδια την κοινωνία της οποίας είμαστε κομμάτι , ίσως για αυτό αισθανόμαστε την ανάγκη για αλληλεγγύη και ομοψυχία» .