Εφημερίδα Κοινωνική

Η Προοδευτική κατέκτησε το κύπελλο ερασιτεχνών της ΕΠΣΠ

Breaking News

10 Μαρτίου 2015

Η ιστορική ομάδα της Προοδευτικής κατέκτησε το κύπελλο Ερασιτεχνών Πειραιά για το 2015. Νίκησε το περασμένο Σάββατο το Μοσχάτο στο Γ. Καραϊσκάκης με 0-2. Οι Κορυδαλλιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισαν στα καρέ το Μοσχάτο. Μόλις στο 2ο λεπτό είχαν την πρώτη ευκαιρία με την προβολή του Ραπτόπουλου πέρασε άουτ. Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία με τον δαιμόνιο Νο 7 Μάριο Ζελέκου στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά ψαράκι  άουτ. Το Μοσχάτο είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 29ο λεπτό με το πλασέ του Συράκου που μπλόκαρε ο Μένιος. Τελικά η Προοδευτική κατάφερε να προηγηθεί στο 43ο λεπτό όταν ο Ζίζηλας απέναντι από τον Μαχαίρα με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 0-1. Στο Β μέρος το Μοσχάτο πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ουσία. Αντίθετα η Προοδευτική σε μια αντεπίθεση στο 70ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο τέρμα όταν ο Κοσμάς πάσαρε αριστερά στον Ζελέκου σέντρα ακριβείας στον Ζαφειρόπουλο και με κεφαλιά έκανε το 0-2. Το Μοσχάτο ανέβασε την απόδοση του και στο 82ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο γκελ όταν ο Σπηλιωτάκης βρέθηκε μόνος του σε κενό τέρμα καθυστέρησε και απέκρουσε στη γραμμή ο Μάρκος. ΜVP του αγώνος, η αποκάλυψη για μένα, του τελικού Μάριος Ζελέκου, τον θεωρώ μεγάλο ταλέντο είναι άριστος ντριπλέρ και χειριστής της μπάλας που αν πάει σε μεγάλη ομάδα θα κάνει καριέρα.