02 Δεκεμβρίου 2014
Ύστερα από αλλεπάλληλες ενέργειες του Δήμου Πετρούπολης και του Δημάρχου Βαγγέλη Σίμου με παράγοντες του ΠΕΔΥ και του Υπουργείου Υγείας σχετικά με την άμεση αναγκαιότητα επαναλειτουργίας των ιατρείων, τα Ιατρεία του ΠΕΔΥ ξεκίνησαν ξανά τη λειτουργία τους.
Ο Δήμαρχος ιδιαίτερα στην τελευταία συνάντησή του με την Υφυπουργό Υγείας Κ. Παπακώστα είχε αναφέρει το ιστορικό της ανέγερσης των ιατρείων, τα οποία κατασκευάστηκαν σε οικόπεδο που ο Δήμος έκανε δωρεά στο ΙΚΑ, με προϋπόθεση την λειτουργία ιατρείων, όπως επίσης είχε αναλύσει τη σπουδαιότητα της ύπαρξης των Ιατρείων με βάση τις ανάγκες της πόλης.