*Επιστολή του Δημάρχου Κερατσινίου-Δραπετσώνας προς τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη
Να αναλάβει τις ευθύνες του καλεί τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη κ. Δένδια ο Δήμαρχος Κερατσινίου –Δραπετσώνας κ. Λουκάς Τζανής μετά τα νέα έκτροπα που προκάλεσε το τάγμα εφόδου της Χρυσής Αυγής στο σημείο δολοφονίας του Παύλου Φύσσα.
Ο κ. Λουκάς Τζανής επαναλαμβάνει ότι πρέπει άμεσα να αυξηθούν οι αστυνομικές περιπολίες στο Δήμο Κερατσινίου- Δραπετσώνας για τη διαφύλαξη της ακεραιότητας των δημοτών από κάθε είδους φασιστικές επιθέσεις θρασύδειλων στοιχείων.
Μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν επιβεβλημένη η συνεχής αστυνομική παρουσία στο Δήμο μας , ωστόσο παρά τις εκκλήσεις δεν εισακουστήκαμε και γινόμαστε εκ νέου μάρτυρες μίας άνανδρης επίθεσης κατά την οποία από θαύμα δε θρηνήσαμε νέα θύματα, τονίζει ο κ.Τζανής.
Συμπληρώνει ότι χρειάζεται επειγόντως επανασχεδιασμός και ενίσχυση των μέτρων φύλαξης μετά μάλιστα και την κατάργηση της δημοτικής αστυνομίας που ενίσχυε -εν μέρει- το αίσθημα της ασφάλειας.